skif_logotype
Międzynarodowa Federacja Karate Shotokan - S.K.I.F.

Hirokazu Kanazawa

Hirokazu KanazawaKancho Kanazawa urodził się w 1931 roku, w Iwate, Japonia. Pomimo tego że, we wczesnych latach młodzieńczych trenował judo (posiadał 2 DAN) i był utytułowanym zawodnikiem, podczas studiów miał styczność ze studentami z uniwersytetu Takushoku ćwiczącymi karate. Zafascynowany możliwościami karate, zapragnął szybko nauczyć się tej sztuki samoobrony, tak że przepisał się na ten właśnie uniwersytet, na którym wówczas zajęcia prowadził Masatoshi Nakayama.

Jest jednym z niewielu, którzy mieli przywilej ćwiczyć u samego Gichina Funakoshi. Po półtora roku ciężkiego treningu i żelaznej dyscypliny Kanazawa zdał egzamin na 1 DAN, a po trzech latach na 2 DAN, wyprzedzając nawet tych karateków, którzy zaczęli trenować karate na długo przed nim. Po ukończeniu w 1956 r. studiów na uniwersytecie Kanazawa przystąpił do JKA (Japan Karate Association). W tym samym roku zdał również egzamin na 3 DAN, a także zdały egzamin na instruktora.

W 1957 roku odbywał się pierwszy ogólno-japoński turniej karate. Kanazawa miał wówczas złamaną prawą rękę i nie zamierzał uczestniczyć w turnieju. Jednakże jego matka, przyjechała na ten turniej aby go obejrzeć, i nie chcąc jej zawieść, postanowił wystartować w jednej walce. Lekarz sprawdzał jego stan aby upewnić się, że jego zdrowie nie pogarsza się w żaden sposób po każdym meczu.

Blokując i markując lewą ręką, a prawą oszczędzając na precyzyjne uderzenia zwyciężał walka po walce (wszystkie walki wygrał przez ippon) zostając niepokonanym również w konkurencji Grand Champion (zwycięzcy wszystkich konkurencji wagowych walczą o miano najlepszego pomiędzy sobą).

W 1957 roku zdobył 1. miejsce w kumite natomiast w 1958 roku, w kolejnych mistrzostwach zdobył 1. miejsce w kata i kumite. Hirokazu Kanazawa jest dotychczas jedynym karateką, który wygrał turniej ogólno-japoński turniej karate trzy razy z rzędu. W ostatnich latach, jego najstarszy syn, Nobuaki, zachował reputację rodziny przez zwycięstwo w konkurencji Grand Champion na mistrzostwach SKIF.

Swoją długą karierę jako instruktor rozpoczął w 1960 roku. Od tego czasu, Kanazawa zdobył na całym świecie opinię jednego z najlepszych i najpopularniejszych karateków. W 1963 roku zdał egzamin na 5 DAN, a w 1966 r. 6 DAN. W grudniu 1977 r., odłączył się od JKA i założył SKIF ( Shotokan karate-do International Federation). Od tego czasu stale podróżuje po świecie, przekazując najwyższy poziom wiedzy o karate, a także wartości oraz przesłanie jakie ze sobą niesie. Oprócz ogromnej wiedzy na temat karate-do Kanazawa ma szeroką wiedzę z różnych tradycyjnych broni, oraz z zakresu sztuki chińskiego Tai-Chi, które przez ponad trzydzieści lat studiował z profesorem Wong.

Obecnie, Shihan Kanazawa jest zarówno przewodniczącym i głównym instruktorem największej na świecie organizacji karate SKIF, zrzeszającej ponad dwa i pół miliona adeptów karate na całym świecie, w stu osiemnastu krajach. W kwietniu 2000 r., podczas 7 Mistrzostw Świata S.K.I.F. w Bali, Shihan Kanazawa został promowany do stopnia 10-ty DAN. Pomimo ogromnej popularoności i statusu legendy Shihan Kanazawa jest również niezwykle charyzmatyczny, ale jednocześnie bardzo dostępny i otwarty. Zainteresowanie jego treningami i szkoleniami ciągle wzrasta a jego harmonogram zajęć i seminariów jest niezwykle napięty.

W 2006 roku Kancho Kanazawa obchodził podczas IX Mistrzostw Świata SKIF, które odbywały się w Tokio, 50-lat swojej działalności. Na uroczystych bankietach gościli zarówno osoby ze świata karate jak również przedstawiciele i urzędnicy państwowi.

Hirokazu Kanazawa

Shihan Kanazawa jest głównym instruktorem oraz przewodniczącym największej na świecie organizacji karate SKIF liczącej 2.5 miliona adeptów.

Więcej...

Norio Kawasoe

Swoje umiejętności prezentował jako trener podczas licznych staży w Niemczech, Dani, Szwajcarii, Włoszech, Węgrzech, Portugalii oraz Polsce.

Więcej...

Piotr Kowalski

Trening karate rozpoczął w Poznaniu w 1982 roku. Pobierał nauki od instruktorów, którzy w tamtym czasie byli jednymi z najlepszych w Polsce.

Więcej